Otwarta rana u psa

Psie dolegliwości

Wiosenna aura sprzyja częstszym i dłuższym spacerom z czworonożnymi podopiecznymi. Niestety zwiększa się także ryzyko, że pies podczas intensywniejszych plenerowych zabaw, ulegnie kontuzji, stoczy walkę z innymi zwierzęciem, albo nadepnie na ostre krawędzie.

To jak leczyć rany u psa, uzależniony jest od typu doznanych obrażeń. Jeżeli skaleczenie, czy zadrapanie powstało na częściach ciała, które łatwo ulegają zabrudzeniu, jak np. poduszki łap, należałoby ją zabandażować, ażeby zmniejszyć ryzyko zainfekowania. Konieczne jest także oczyszczenia rany. W tym celu, należałoby przemyć ją wodą i osuszyć. Do dezynfekcji można także użyć 3% roztworu wody utlenionej, słonej wody, albo profesjonalnego środka odkażającego. Dzięki temu rana będzie goiła się szybciej, nie powodując dodatkowych dolegliwości tj. opuchlizna, zaczerwienienie, ropienie. Otwarta rana u psa zwykle daje cztery podstawowe objawy: uszkodzenie mechaniczne skóry, ból, krwawienie i wzmożone lizanie. Szybka reakcja na te zachowania, pozwoli natychmiast ulżyć zwierzęciu w cierpieniu.

Innego podejścia i metod leczenia wymagają trudno gojące się rany u psa. Zwykle są one skutkiem stoczonych walk z innymi psami. Ponieważ, w przeważającej ilości przypadków, są to ciężkie obrażenia, konieczny jest kontakt z weterynarzem, który nie tylko i wyłącznie obejrzy rany i zaleci najbardziej adekwatny rodzaj leczenia, ale również przepisze środki, które będą wspomagać szybsze gojenie się rany.

Uszkodzona opuszka u psa, zwykle jest efektem nadepnięcia przez zwierzę na potłuczone butelki, czy ostre krawędzie metalowych puszek. Pies zaczyna natychmiast kuleć i to powinno być dostatecznym powodem, ażeby udać się do lekarza, który zszyje skaleczenie, zanim w ranę wda się infekcja. Zwykle 1-szy kontakt ze specjalistą, powinien nastąpić w ciągu sześciu godzin od doznana przez psa urazu - tzw. "złoty okres".

Jednym z częściej powtarzanych mitów jest przekonaniem o tym, że pies sam "wyliże się" z doznanych obrażeń. Jeśli realnie ślina psa zawiera lizozym, który ma działanie bakteriobójcze, o tyle permanentne lizanie rany, utrudniać będzie leczenie, przez wzgląd na dodatkowe drażnienie skóry. Z tego również względu tak bardzo ważna jest pomoc człowieka, udzielona czworonożnemu przyjacielowi.

Zobacz: preparat na rany u zwierząt.